Čekejte, přenáším data...

.. pro ŠABLONY ZŠ a MŠ

ŠABLONY II - Výzva MŠMT č. 02_18_063 a 02_18_064Proč byl článek napsán (resp. e-formulář vytvořen)?

 sloučit záložky    tisknout článek aktualizace 23.3.2018 14:01, admin HEURÉKA CZ  

Řídicí orgán OP VVV vyhlašuje dne 28. února 2018 výzvy č. 02_18_063 a 02_18_064 Šablony II.

Anotace výzvy:

Cílem je podpořit mateřské, základní a základní umělecké školy a školská zařízení pro zájmové vzdělávání (střediska volného času, školní družiny a školní kluby) formou projektů zjednodušeného vykazování.

Aktivity jsou zaměřeny na osobnostně profesní rozvoj pedagogů prostřednictvím DVPP, vzájemného setkávání a sdílení zkušeností pedagogů a odborníků z praxe, na pomoc školám a školským zařízením pro zájmové vzdělávání při společném vzdělávání dětí/žáků/studentů, a to možností personálního posílení o školního asistenta, školního psychologa, speciálního pedagoga, sociálního pedagoga, případně chůvu v mateřské škole. Dále budou podporovány extrakulární aktivity, spolupráce s rodiči dětí a žáků, kariérové poradenství žáků a aktivity rozvíjející metody výuky s využitím ICT.

Vzdělávání pracovníků ZŠ a MŠ - osobnostně sociální a profesní rozvoj pedagogů

V rámci této skupiny šablon budete mít možnost úhrady různých forem dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků – sebepoznání, prohloubení komunikativních a kooperativních dovedností, kompetencí pro vzdělávání bez předsudků a rozvoj profesionální sebereflexe pedagogů, vzájemné sdílení zkušeností atd.


 
Máme pro vás připraveny analogicky provázaná témata.  +  Naši lektoři jezdí do místa školy.  +  Všichni účastníci obdrží akreditované osvědčení.
anotace semináře anotace semináře anotace semináře anotace semináře anotace semináře
         
anotace semináře anotace semináře anotace semináře anotace semináře anotace semináře
         
anotace semináře anotace semináře anotace semináře anotace semináře anotace semináře
Pedagogičtí pracovníci škol budou podporováni ve svém profesním a odborném růstu účastí na odborných seminářích, workshopech a dalších vzdělávacích akcích, zaměřených na rozvoj dovedností, znalostí a kompetencí v daných tématech a na využívání efektivních vyučovacích metod. Bude rovněž posílena participace pedagogických pracovníků na vytváření strategie školy v oblasti podpory daných témat, napříč vyučovacími předměty.


 




 

Využití programu Portfolionet© v rámci výzvy "Šablony pro MŠ, ZŠ, ZUŠ a zájmové vzdělávání.


1. Pro tzv. Školní akční plánování .. a jeho citlivě evaluovanou implementaci.
2. Pro plánování, výuku a ověřování edukačních dopadů na rozvoj kompetencí žáků a učitelů.
3. Pro evaluaci praxe, zkušeností, projektových a vzdělávacích aktivit. (tandemová výuka, sdílení zkušeností, organizační učení, ..)
4. Účinná podpora participace pedagogických pracovníků na vytváření (edukační, kulturní, manažerské) strategie školy.

 

 

Vznik vnitřní motivace silně zavisí na výchovně-vzdělávacím přístupu školy.
 

Tak jako existují žáci s různým spektrem zralostí a konstruktivní inteligence a k tomu odpovídající forma jejich učení, podobně existují i učitelé, kteří mají profesně a osobně blíže k některému z vyobrazených edukačních stylů.

1) Tradiční styl - je založen na předávání tříděných a hotových informací, ze kterých je žák zkoušen. To se sem tam hodí i v kompetenčním modelu vzdělávání.

2) Korektivní styl - je založen na zpětné vazbě, kterou poskytuje učitel a reguluje práci žáka. Jde o precizaci práce a očekávaných výstupů, vzhledem ke stanoveným cílům.

3) Formativní styl - je založen na facilitační roli učitele, který vhodnými facilitačními intervencemi podporuje žákovu konstruktivní kognici. V důsledku jde o aktivaci Bloomovy taxonomie kognitivních hladin v praxi.

 

Uvedená edukační typologie dává odpověď na základní otázky:

Kdy, jak a proč žáky řídit?
Kdy, jak a proč žáky vést?

Pro pedagogy pracujeme už 15. let a realizujeme zajímavé formativní aktivity pro kompetenční model vzdělávání.

 

Formativní pedagogika je založena na "fenoménu socio-konstruktivistické práce a učení".
Znalosti a činy ve škole, ve formativní režii učitele, slouží k rozvoji myšlení, hodnot a postojů.
 
Níže uvedená schémata mají fungující didaktické opodstatnění ve facilitačních a reflexních metodách pro rozvoj kompetencí.
 
 
 
Reflektovaná zkušenost je prostředníkem cílů vzdělávání a výchovy.
Pro školy a učitele realizujeme akreditované vzdělávání a tréninky pro podporru kompetenčního modelu vzdělávání. / Akreditace MŠMT 21149/2013-1

 

    1) Metody a formy vnitřní motivace - stojí na dovednosti učitele pracovat s instinktivními potřebami žáků. Ač to zní složitě, jde o poměrně jednoduché  metody a formy didaktiky, které se dají uplatnit nejen ve všech školních přemětech, ale i ve všech životních situacích. Lze podle nich také volit účinné způsoby komunikace, které vedou ke spolupráci a kvalitativnímu vývoji spolupracující skupiny.  
  2) Rozvoj emoční a sociální inteligence - je zásadní oblast, na které stojí jak didaktické dovednosti učitele, tak celá pedagogika. Sociální dovednosti jsou nádstavbou tzv. emocionálního souzvuku mezi lidmi, tedy takových dovedností, k jejichž zvládnutí je třeba projevená empatie. Kultivovaná emocionalita nám pak umožňuje lepší zvládání sebe sama při řešení problémů a také schopnost motivace a dorozumění s druhými lidmi.  
  3) Formativní hodnocení - není vůbec závěrečnou fází vzdělávacího procesu, ale jeho průběžnou aktivitou, která  v rukou učitele dokáže udělat z běžné hodiny výuku s projektovými prvky. Zvyšuje motivaci žáků, propojuje souvislosti učiva, kultivuje schopnost kritického myšlení, čtenářskou gramotnost i autonomní odpověnost za vlastní učení. Ve svém důsledku je tras-formativní nejen pro žáka, ale i učitele.  

Tyto pedagogické dovednosti jsou proinkluzivní a jsou obsahem našich akreditovaných seminářů a dílen. Viz.:   www.heureka-cz.eu
 
   
 Cloudová aplikace Portfolionet© metodicky doplňuje rozvoj moderních pedagogických metod a forem práce a podporuje školu v péči o její kvalitu a profesní růst pedagogů.

 

 

počet zhlédnutí: 71 |  
 
  4.5.2024 20:13    
portfolionet© verze 5.6.5.6  | aplikace © HEURÉKA CZ spol. s r.o. | programátor SOPHICS spol. s r.o. | [nahoru]